Третя річниця окупації російськими військами Софіївської сільської територіальної громади Бердянського району Запорізької області
Cьогодні минає третя річниця окупації російськими військами Софіївської сільської територіальної громади Бердянського району Запорізької області. Сотні одиниць російської бронетехніки 26 лютого 2022 року ознаменували початок тривалої окупації території громади.
Російське вторгнення та окупація принесли чимало горя жителям громади: шість наших Захисників загинули, захищаючи Батьківщину; семеро вважаються зниклими безвісти; ще п'ятеро - перебувають у ворожому полоні. Досі, вже не один рік, у ворожому полоні за фальшивими овинуваченнями перебувають троє цивільних осіб. Один житель громади жорстоко закатований окупантами. За останній рік окупанти насильно позбавили особистої свободи 8 осіб (загалом, з початку окупації - понад 70 осіб), ще понад два десятки жителів за рік зазнали побиття та катувань (з початку окупації побиття зазнали бл.270 осіб). На території громади за рік сталась серія автокатастроф, у яких гинули окупанти, колаборанти та звичайні мешканці громади.
Майже сотня чоловіків і жінок з населених пунктів Софіївської сільської ради обороняє нашу державу на фронті, виборюючи для народу України право на майбутнє. Сотні мешканців громади, втікаючи від окупації, осіли на вільній території України та за кордоном.
За два роки кількість фактично проживаючого населення громади зменшилось з 4,7 тис. осіб до 2,5 тисяч. За період з 24.02.2022 року до сьогоднішнього дня на тимчасово окупованій території Софіївської громади народилось 22 дитини, а померли 144 жителі (для порівняння: серед тих, хто виїхав на вільну територію України та за кордон за цей період народилось 13 дітей, померли і загинули 21 житель громади).
На тимчасово окупованій території громади прискорились темпи зростання смертності. Причинами є катастрофічний стан медицини, низька якість ліків, ряд автокатастроф і нещасних випадків, вбиства.
Окупанти вжили суворих заходів щодо припинення супутникового мовлення українських телеканалів, змусивши людей перейти на російське телебачення. Зараз активно, під тиском та погрозами, відбувається процес зміни українських водійських прав та номерів авто на російські.
Значно погіршилась ситуація із наданням різних послуг: якщо раніше окупанти та гауляйтери могли видавати хоч якісь довідки на місцях і збирати пакети документів для подальшої передачі, то тепер абсолютно всі послуги надаються виключно у місті Приморськ. Жителі громади змушені годинами стояти у довжелезних чергах в різних установах і дуже часто за один день не встигають подати документи чи отримати якусь послугу.
Підприємці, які обробляють землю та продають збіжжя, теж зазнають збитків. Їх рівень доходів, порівняно з довоєнним, значно знизився. Як наслідок, підприємці скорочують кількість робочих місць та знижують заробітні плати працівникам. Ця тенденція посилиться у 2025 році.
Активно відбувається підготовка до весняного призову. Окупантів цікавлять жителі громади 1995-2008 років народження. Їх змушують ставати на облік, проходити військово-лікарську комісії. Підприємців та інших роботодавців змусили подати окупантам відповідні списки працівників такого віку. На жаль, внаслідок осіннього призову-2024 окупанти забрали до армії кількох жителів громади. В ході весняного призову-2025 вони планують забрати значно більшу кількість жителів громади. Ряд осіб росіяни змусили підписати контракт з окупаційною армією. Один з таких вже загинув.
Найбільш болючою темою є терор дітей: їх заганяють у такі рухи, як "орлята", "двіжєніє пєрвих", "юнармія". Щотижня учням шкіл промивають мізки пропагандою про "екстрємістав" і "тєрарістав". Керівники оркошкіл отримали вказівку посилити пропаганду серед дітей.
Разом з тим, як я вже зазначав, у 2025 році окупанти планують оптимізувати видатки на утримання "бюджетних установ". Як розвиватиметься дана тенденція, буде зрозуміло далі. Продовжуватиметься і тенденція з "випадковими" аваріями, серцевими приступами, самогубствами та зухвалими вбивствами, адже окупанти вже розпочали новий перерозподіл влади і у майбутньому такий перерозподіл стосуватиметься ще і головного ресурсу - землі.
Протягом минулого року Сили Оборони України не давали спокою окупантам: наші сили кілька разів наносили ювелірні удари по позиціям окупантів на території громади. Зокрема, було знищено та пошкоджено кілька РЛС, були уражені підземні укріплення та особовий склад окупантів.
Дезертирство, алкоголізм та внутрішні розбірки серед російських військових багато разів наражали місцеве населення на небезпеку та ставало приводом для чергових облав і терору.
Не зважаючи на те, що деокупація території ще не відбулась так, як ми всі того хотіли, більшість населення громади все одно чекає на повернення України. І ми віримо, що, попри всі труднощі, наша рідна земля буде обов'язково звільнена від окупантів у мабутньому! Сил нам, терпіння, єдності та віри у Сили оборони України.
Слава Україні!