Софіївська сільська територіальна громада
Бердянського району Запорізької області
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історія села Радолівка

На Салтичинській височині розташувалося кілька старих сіл, утворених у 19 столітті як колонії болгарських переселенців.

Це село називається Радолівка. Воно було засноване у 1861-62 роках як колонія болгар - переселенців із Бессарабії, зокрема населеного пункту Караклій.

Назва села походить від імені одного з перших поселенців - Радула, і спочатку поселення називалося Радулівка. (Така версія походження назви фігурує у книзі В. Фоменка «Звідки ця назва?»). Але, можливо, село було названо на честь болгарського просвітителя, першого директора Болградської гімназії Савви Радулова. Сава Радулов був видатним педагогом, автором багатьох підручників, а також видавець, який віддавав усі свої сили, знання та досвід просвіті протягом 25 років, які він прожив у Болграді серед бессарабських болгар. За свою діяльність Сава Радулова проголошено почесним членом Болгарської академії наук. Нинішня назва — Радолівка, була отримана 1924 року.

Переселенці заснували село у верхів'ях невеликої річки під чудовою назвою Сосікулак, на місці колишнього ногайського аулу Кагач І. Колишні господарі цих країв — ногайці, які примушували російський уряд до осілого способу життя, що суперечило віковим традиціям степовиків, пішли за межі Російської імперії до Туреччини.

І ось на ці землі Таврії, що звільнилися від ногайців, на запрошення російського уряду переселялися різні колоністи — серед інших це були і Бессарабські болгари.

Переселенці, що прибули, зводили тут будинки вздовж обох берегів річки Сосікулак, яка ділить поселення на дві частини. Деякі з цих будинків збереглися до нашого часу. болгари, Що Проживають в цих краях, займалися в основному вівчарством і хліборобством. З часом село росло: так за даними на 1899 рік Радолівське сільське товариство налічувало: 362 чоловіків, 352 жінки, 105 домогосподарів, які володіють землями в розмірі 4376,7 десятин. Тоді ж було збудовано найцікавішу пам'ятку Радолівки – нині занедбаний християнський храм, що стоїть у центрі села на березі річки Сасикулак.

 

 

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень